Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-09-28 11:25:19
Autor zdjęcia/źródło: @ kurki, materiały makro.pl
Świąteczny barszcz biały, zupa lub sos grzybowy to potrawy, które wyróżniają się charakterystycznym odczuciem smakowym, bez których dla znacznej liczby osób święta mogłyby wyglądać zupełnie inaczej, niż wyglądają.
Zbieranie grzybów jest popularnym zajęciem sezonowym, przez niektórych uważane za hobby, w dodatku bardzo relaksującym i wyciszającym, gdyż mamy zdecydowanie bliski kontakt z naturą i świeżym powietrzem. Wśród grzybiarzy popularne jest powiedzenie, że każdy grzyb jadalny ma swojego trującego sobowtóra, więc stosunkowo nietrudno się pomylić podczas zbierania. W przypadku, kiedy nie mamy pewności, czy zebraliśmy jadalny okaz, nie powinniśmy ryzykować, podając go naszej rodzinie do jedzenie, gdyż zatrucia wynikające z takich pomyłek bywają nieraz tragiczne w skutkach. Podczas zbierania grzybów warto jednak pamiętać o pewnych podstawowych zasadach, jak chociażby o delikatnym okręceniu trzonu, a następnie oderwaniu – zamiast odkrajania – od gleby, bowiem pozostawiony w ziemi trzon często jest podatny na zakażenie bakteriami. Istotnym elementem jest również samo czyszczenie. Często popełniamy błąd myjąc grzyby w wodzie. Jest to czynność absolutnie odradzana, gdyż grzyby łatwo pęcznieją oraz szybciej ulegają psuciu. Ostatecznością jest używanie jej w przypadku największych zabrudzeń, ale musimy pamiętać, że może mieć to negatywny wpływ na ich smak. Z reguły do usuwania zabrudzeń zaleca się stosowanie nożyka, wilgotnego ręcznika oraz specjalnego pędzelka do grzybów.
Jednymi z najbardziej pożądanych grzybów są kurki (pieprzniki jadalne). Cenione są ze względu na swój charakterystyczny aromat i złoty kolor, ponadto nie można ich uprawiać, przez co trudniej je zdobyć. Jednak dla zbieraczy to kolejny powód, by wyruszyć do lasu na poszukiwania – dla prawdziwych pasjonatów nie jest to czysta przyjemność. Nie zaleca się ich jeść w postaci surowej, gdyż nie prezentują wtedy swej głębi smaku. Kurki można smażyć, piec, marynować, a także gotować, dzięki czemu mogą być nieco lepiej przyswajalne – i to właśnie wtedy uwalniają swój prawdziwy aromat. Należy je spożyć w przeciągu kilku dni po zakupie (na przykład w Makro) czy zebraniu, ale możemy również je zamrozić lub ususzyć, dzięki czemu będziemy w stanie zachwycać się nimi w różnych porach roku. Należy bardzo ostrożnie przygotowywać dania z kurek, gdyż nieodpowiednia temperatura może mieć niekorzystny wpływ na ich smak oraz twardość. Szczególną uwagę warto zwrócić na dawkowanie pieprzu do potrawy, ponieważ nazwa „pieprznika jadalnego” wzięła się przede wszystkim właśnie z jego pieprznego posmaku.
Kurki idealnie sprawdzają się jako dodatek do sosu, nadając mu niepowtarzalny smak. Otwórzmy w tym miejscu książkę kucharską i przyjrzyjmy się jednemu z przepisów, gdzie możemy wykorzystać te grzyby. Do przygotowania sosu z ich udziałem potrzebne będą nam: kurki, olej lub masło, śmietana (najlepiej 30%), jogurt naturalny, cebula, majeranek oraz sól. Na samym początku należy starannie oczyścić grzyby z zanieczyszczeń (pamiętajmy – bez stosowania wody!), najlepiej pędzlem lub wilgotnym ręcznikiem. Kroimy cebulę (im drobniej, tym lepiej) oraz grzyby – ale to drugie nie jest wymagane. Na rozgrzaną patelnię należy wlać odrobinę oleju lub masła, następnie przekładamy pokrojoną cebulę, a po chwili dodajemy grzyby. Smażymy na małym ogniu przez kilka minut, starannie mieszając, po czym dodajemy kilka łyżek śmietany oraz jogurtu naturalnego. Proporcja śmietany i jogurtu powinna wynosić jeden do jednego. Czekamy, aż śmietana z jogurtem nieco się wygotują, w międzyczasie przyprawiając sos majerankiem i solą. Po kilku minutach gotowania sos jest gotowy do spożycia. Sos idealnie sprawdza się z ziemniakami, ryżem, ale najlepiej smakuje chyba z makaronem. Celowo uniknęliśmy dodawania pieprzu do potrawy, gdyż – jak zostało to już podkreślone – kruki same w sobie mają nieco pieprzny posmak, więc łatwo przesadzić z odpowiednim doprawieniem, przez co moglibyśmy zepsuć smak całej potrawy.
Zobacz przepis na sandacza w sosie kurkowym: http://rybyswiata.pl/ryby-slodkowodne/sandacz-w-sosie-kurkowym/
Mimo, że grzyby są świetnymi dodatkami do różnych potraw, to powinniśmy uważać, szczególnie jeżeli nie mamy pewności co do ich pochodzenia, na przykład kiedy grzybiarz, którego nie znamy, oferuje nam produkt niecertyfikowany. Pisaliśmy o tym wyżej, ale warto to podkreślać, bowiem nieraz słyszy się o przypadkach zatrucia grzybami. Prawda jest taka, że nawet doświadczeni grzybiarze nie zawsze mają pewność co do tego, czy wszystkie zbierane przez nich grzyby są jadalne, gdyż często różnią się jedynie drobnymi szczegółami, które nie zawsze są dostrzegalne, szczególnie gdy są zanieczyszczone lub zdeformowane. W takich przypadkach nie ryzykujmy, zaopatrujmy się w produkt sprawdzony, z certyfikatem przydatności podpisanym przez licencjonowanego grzyboznawcę.
WilliamMiller80 2017.10.09 22:10
Super że trafiłem na ten artykuł, bo zebrałem całe wiadra kurek. Żonka się nimi zajmie i będzie obżarstwo :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.